Higienizacja

Higienizacja


Dlaczego warto ją wykonywać ?

Konsekwencje nieusuwania kamienia nazębnego regularnie:

  • zaczerwienienie oraz bolesność dziąseł
  • powstanie próchnicy
  • nieprzyjemny zapach z ust
  • krwawienie dziąseł podczas mycia
  • paradontoza (rozchwianie zębów)

Trudno zachować piękny i zdrowy uśmiech bez prawidłowej higieny jamy ustnej. Oprócz codziennego szczotkowania oraz nitkowania zębów bardzo ważna jest też profesjonalna higienizacja przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym. Samo szczotkowanie zębów nie usunie bowiem nagromadzonego kamienia nazębnego. Tworzy się om poprzez nawarstwianie zmineralizowanej płytki nazębnej. Jej długotrwała obecność może powodować próchnicę oraz sprzyja powstawaniu stanów zapalnych dziąseł.
Zabieg usuwania kamienia składa się z kilku etapów.

I etap
skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków bądź przy użyciu narzędzi ręcznych

II etap
piaskowanie, podczas tej czynności pod ciśnieniem uwalniany jest piasek, który ma za zadanie oczyścić powierzchnię zębów jak i przestrzenie między zębowe z osadu oraz usunąć przebarwienia

III etap
polerowanie powierzchni zębów specjalnie do tego przeznaczoną pastą polerującą, szczoteczką i gumką

Ostatni etap
może być przeprowadzona fluoryzacja, dzięki której zwiększa się odporność zębów na próchnicę. Fluoryzacja pomaga także zmniejszyć wrażliwość zębów po zabiegu. Po przeprowadzonej fluoryzacji powinno się powstrzymać od spożywania posiłków i napojów przez ok 2 godziny.

Jak często powtarzać zabieg ?
Częstotliwość zabiegu higienizacji zależy najczęściej od stopnia podatności pacjenta na odkładanie się kamienia nazębnego. Raz na pół roku powinno się przeprowadzić taki zabieg, choć zdarza się, że u niektórych osób trzeba go przeprowadzać częściej.